MO:18 February 9-10

Select Language ->

Swimming is the only sport which is actually essential for life. To be a good swimmer can save lives! The sport is open for all disability groups.

Read more about this paralympic sport from Rio2016

Venue
Hylliebadet

ELTIDTAGNING:             Ares-Omega Win Grodan

TÄVLINGSLEDARE:        Christer Jansson

TÄVLINGSTIDER:           PASS 1 lördag 10/2 09.00

                                    PASS 2 lördag 10/2 15.00

                                    PASS 3 söndag 11/2 09.00

                                    PASS 4 söndag 11/2 15.00

 

INFORMATION:              This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Christer Jansson:            This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

STRYKNINGAR:              E-post Senast 5/2 24.00

SANKTIONERING:          Tävlingen är IPC Sanktionerad

TÄVLINGSFORM:           1000 poängsystem gäller för alla S-klasser

                                    K-klasser, DS, Övriga tävlar i egna klasser

 

 

PRISER:                        Medalj delas ut till de 3 bästa i varje gren för S-klasser

                                   Medalj delas ut till de 3 bästa i varje gren/klass K1-K4, DS, Övriga

TÄVLINGSKLASSER:       S1-S10, S11-S13, S14.

                                   Ungdomsklasser födda 1999 eller senare K1 = (S9-S10, S11-S13, S14), K2=(S6-S8), K3 = (S1-S5)

                                   K4 = (Neuropsykriatriska funktionshinder)

                                   Födda 1998 eller tidigare = (Övriga)

Licensiering:                  Internationell licens krävs för IPC registrering.

TÄVLINGSREGLER:        IPCs regler

LEDARMÖTE:                Scandic st: Jörgen 9/2 20.00.

RESULTAT:                    I simhallen och www.livetiming.se

 

GRENORDNING

PASS 1 Lördag insim Kl. 07.45 Start 09.00
1. D 50m Frisim FIFH-CUP försök        S1-S14         
2. H 50m Frisim FIFH-CUP försök        S1-S14        
3. D 25m Fjäril                                  K1-K4,
4. H 25m Fjäril                                  K1-K4,
5. D 200m Frisim                              S1-S14, DS, Ö
6. H 200m Frisim                              S1-S14, DS, Ö
7. D 400m Frisim                              S6-S14, DS, Ö
8. H 400m Frisim                              S6-S14, DS, Ö
9. D 100m Frisim                              K1-K4
10• H 100m Frisim                            K1-K4
 
PASS 2 insim 14.00 Start 15.00       
     D      FIFH-CUP Final               
     H      FIFH-CUP final                                                                                 
11. D 25m Ryggsim                         K1-K4,
12. H 25m Ryggsim                         K1-K4,
13. D 200m Medley                         SM1-SM14, DS, Ö
14. H 200m Medley                         SM1-SM14, DS, Ö
15. D 25m Bröstsim                         K1-K4,
16. H 25m Bröstsim                         K1-K4,
17. D 50m Fjäril                              S1-S14, DS, Ö
18. H 50m Fjäril                              S1-S14, DS, Ö
19. 4*50 Medley Mixed lagkapp

PASS 3 Söndag insim 7.45 Start 09.00
20. D 50m Bröstsim                         SB1-SB14, DS, Ö            
21. H 50m Bröstsim                         SB1-SB14, DS, Ö
22. D 50m Bröstsim                         K1-K4
23. H  50m Bröstsim                        K1-K4
24. D  100m Ryggsim                       S1-S14, DS, Ö
25. H  100m Ryggsim                       S1-S14, DS, Ö
26. D  25m Frisim                            K1-K4,
27. H  25m Frisim                            K1-K4,
28.     4*50m Frisim Mixed Lagkapp
 
PASS 4 Söndag start insim 14.00 15.00
29. D 100m Bröstsim                      SB1-SB14, DS, Ö
30. H 100m Bröstsim                      SB1-SB14, DS, Ö
31. D 50m Frisim                            K1-K4, Ds
32. H 50m Frisim                            K1-K4, DS
33. D 100m Frisim                          S1-S14, DS, Ö
34. H 100m Frisim                          S1-S14, DS, Ö
35. D 50m Ryggsim                        K1-K4, DS
36. H 50m Ryggsim                        k1-K4, DS

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd